Amerika F1 Öğrenci Vizesi için Gerekli Olan I-20 Formu Nedir?

Amerika’da eğitim almak her gencin hayalidir. Fakat söz konusu vize olduğunda öğrencileri farklı bir endişe sarmaktadır. Özellikle siyasal hareketliliklerden ivedilikle etkilenen bürokrasi süreci yurtdışında eğitim almaya karar vermek kadar stresli bir dönemeçtir.

İster dil okulu olsun, ister üniversite veya master, Amerika’da tam zamanlı eğitim alacak olan tüm öğrenciler için vize sürecinin olmazsa olmazı I-20 Formu’dur. Peki I-20 formu nedir?

I-20 Formu, Amerika’da eğitim alacak olan öğrenciler için, eğitim alacakları kurum tarafından düzenlenen bir belgedir. Göçmen olmayan, yaşı kaç olursa olsun veya hangi eğitim programına dahil olursa olsun I-20 formu olmadan bir öğrencinin öğrenci vizesine başvuru yapması olanaksızdır.

Eğitim kurumu tarafından öğrenci için düzenlenen ve gönderilen I-20 belgesi, F1 vizesi için en temel kıstastır. I-20 formunun içeriği daha çok öğrencinin eğitim ve maddi durumu ile ilgili bilgileri içermektedir.

Bir eğitim kurumunun I-20 formunu düzenleyebilmesi için öğrencinin eğitim için gerekli olan ücreti okula iletmiş olması gerekir. Okul ücreti dışında eğitim süresince öğrencinin yaşam maliyetlerini karşılayabileceğini gösteren maddi dökümanların da okula iletilmiş olması gerekmektedir. Yaşam maliyetleri genelde Amerika’da eğitim alacağınız hafta sayısı ile 350 Dolar’ın çarpılması ile hesaplanmaktadır. Örneğin: Amerika’da 12 haftalık bir dil eğitimine gidecek olan bir öğrencinin I-20 Formu’nun düzenlenebilmesi için; 12 haftalık dil eğitiminin ücretini okula iletmiş olması gerekir. Eğitim ücreti dışında 350 Dolar X 12 Hafta= 4.200 Dolar öğrencinin veya öğrenciye sponsor olan yakınının hesabında bulunmalıdır. Gerekli bu finansal dökümanlar sağlanmadan I-20 formunun düzenlenmesi mümkün değildir.

I-20 formu en az pasaport kadar hayati öneme sahip bir belgedir. I-20 formunun kaybolması durumunda hem eğitim alacağınız kurum hem de konsolosluk ile sorun yaşamanız muhtemeldir. Çünkü I-20 Formu sizin kimliğiniz gibidir. Eğitim alacağınız okul, eğitim süresi, eğitimin içeriği ve finansal bilgilerinizin tamamı bu belge ile düzenlenmiştir. Bu belgenin kaybolması hem Amerika’ya girişte hem de orada eğitim aldığınız süre boyunca sizi zor durumda bırakacaktır. Bu yüzden size önerimiz kimliğinize ve pasaportunuza sahip çıktığınız gibi I-20 formunuza da sahip çıkmanızdır.

I-20 belgesinin düzenlenmesi ortalama 15-20 gün sürmektedir. Eğitime başlayacağınız süreyi de göz önünde bulundurduğunuzda bu süreye dikkat etmenizi öneriyoruz. I-20 belgesinin hazırlanması aşamasında doğabilecek sorunları, aksaklıkları göz önünde bulundurarak hareket etmenizi öneririz.

I-20 formunun geçerliliği eğitim süresinin tamamını kapsamaktadır. Eğitim alacağınız süre sona erdiğinde I-20 formu da geçerliliğini kaybedecektir. Eğer eğitim sürecinizi uzatacak olursanız I-20 formunuzu da yeniden düzenletmeniz gerekmektedir.

Bizler Academy Universal Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak vize sürecinde güçlü vize departmanımız ve bilinçli eğitim danışmanlarımız sayesinde stressiz ve rahat bir vize süreci geçireceğinizin teminatını veriyor ve sizleri ofisimize bekliyoruz.

 

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır. Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’