Amerika'da Yüksek Lisans

Amerika’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürer ve bu programı başarıyla tamamladığınızda “Master’s Degree “ derecesi alırsınız. Yüksek lisansa girişte bütün üniversiteler lisans not ortalamasına bakmamakla birlikte genellikle 2.50’nin üzerinde bir not ortalamasıyla şansınız daha da artar. Yüksek lisans eğitiminde not ortalaması tek kriter değildir. Amerika’da bazı üniversitelerin yüksek lisans programlarına kabul edilebilmeniz için GRE sınavına girmeniz gerekir. Bu sınav Türkiye’deki ALES sınavına çok benzer. Genellikle zorlanılan bölüm, sözel bölümdür, ancak sıkı bir çalışmayla bu sınavı vermek çok da zor değildir. Kimi üniversiteler adaylarda GMAT, LSAT gibi sınav sonuçlarını da isteyebilirler. Ayrıca üniversitede ders aldığınız öğretim üyelerinden alacağınız referanslar, akademik başarı geçmişiniz gibi kriterler de okullara kabul edilmenizde önemli rol oynar.

Amerika’da çok fazla üniversite olmasına rağmen tüm dünyadan buraya başvurular çok fazla olduğundan çok fazla kişiyle bir rekabet içerisinde olacağınızı unutmayın. Burada bir diğer önemli nokta ise yüksek lisans eğitimi için hangi bölümü nasıl seçeceğinizi bilmenizdir. Bu konuda danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaktır.

Amerika’da yüksek lisans yapmak için dil seviyesi de oldukça önemli bir kriterdir. Hemen hepsi TOEFL skoru kabul ederken birçoğu IELTS sınav sonucunu da kabul etmektedir. Hatta kimi dil okullarının birçok üniversiteyle anlaşması vardır, bu okullardan birinde dil eğitimi alıp belli bir seviyeyi başarıyla bitirdiğinizde TOEFL sınavından muaf tutulabiliyorsunuz. Bu okullarla ilgili bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır. Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’