Avustralya’da Yüksek Lisans

Avustralya’da yüksek lisans süresi bakımından 2’ye ayrılır. Tezsiz bir yüksek lisans sadece derslerden oluşacağı için 1 yıl sürerken tezli bir yüksek lisans programı 1 sene ders ve 1 sene de tez olmak üzere 2 sene sürmektedir. Bu programlara kabul edilebilmek için ileri seviyede İngilizce bilmek gerekir ve bu seviye genellikle en az IELTS 6.0 olacaktır. Bunun dışında lisans not ortalaması ve akademik geçmiş de önem taşımaktadır. Diğer şartlar genellikle okuldan okula değişebilir.

Yüksek lisans için diğer şartları tamamladıktan sonra sadece dil konusunda sorun yaşıyorsanız yüksek lisans öncesi yine Avustralya’da bir dil kursu alabilirsiniz. Böylece dil sorununu çözerken etraftaki üniversiteleri de daha yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Avustralya yüksek lisans programları için burs bulabilmeniz için çok başarılı bir akademik geçmişe sahip olmanız gerekir. Eğer lisans eğitiminizi de Avustralya’da aldıysanız burs bulabilme şansınız biraz daha artacaktır.

Lisans ve yüksek lisanstan sonra Avustralya hükümeti sizlere 1 yıllık oturma ve çalışma izni verecektir. Bu 1 sene içerisinde refah seviyesi yüksek olan bu ülkede iyi bir maaşa çalışabilmeniz çok olasıdır. Ayrıca burada okuyup ve bir sene de çalışma deneyiminden sonra tıpkı Kanada’da olduğu gibi göçmenlik başvurusunda da bulunabilirsiniz, bu şartlar altında göçmen statüsüne geçebilme şansınız da artacaktır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır. Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’