Genel Bilgiler

Avusturya, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra hem lokal anlamda Türkiye'ye yakınlığı hem de sunduğu ekonomik ve aynı zamanda prestijli eğitim olanaklarıyla Avrupa'da eğitim görmek isteyen öğrenciler için her zaman ideal bir tercih olmuştur.

Refah seviyesi yüksek ülkeler arasında yer alan Avusturya, dünyada suç oranı düşük nadir ülkelerden olmakla birlikte altyapı bakımından da oldukça gelişmiştir. Ülkede ulaşım oldukça rahattır. Temel beslenme ve barınma giderleri Türkiye'den giden bir öğrenci için karşılanabilir düzeydedir. Öyle ki, Avusturya'da eğitim görmenin maliyeti, Türkiye'de şehir dışında okuyan bir öğrencinin katlanmak zorunda olduğu maliyetle hemen hemen aynıdır.

Neden Avusturya'da Eğitim

 • Öncelikli olarak Avusturya üniversitelerinden alınan diplomaların Türkiye'de denkliği vardır.

 

 • Avusturya üniversitelerinde lisans eğitimi süresi 3 yıldır (6 sömestr).

 

 • Avusturya'da lisans eğitimini bitirdikten sonra, herhangi bir sınava girmeden direkt yüksek lisans eğitimine devam edebilirsiniz.

 

 • Türkiye´de herhangi bir bölümden mezun olduysanız, yine aynı bölümde Avusturya´da yüksek lisans yapabilirsiniz.

 

 • Avusturya´da yüksek lisans eğitiminizi tamamladığınızda, doğrudan 3 yıllık doktora programlarına devam edebilirsiniz.

 

 • Avusturya'da çok çeşitli eğitim dallarında okuma imkanı bulabileceğiniz 22 devlet üniversitesi ve çeşitli özel üniversiteler bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinden 9 tanesi Viyana'da bulunmaktadır.

 

 •  Avusturya üniversiteleri, sunduğu yüksek kalite ile her yıl dünyanın ve Avrupa'nın en iyi ve prestijli üniversiteleri arasında yerini almaktadır.
 • Avusturya'da eğitim ekonomiktir.

 

 • Dönemlik okul harcı 760 Euro civarındadır. Yıllık toplam harcamalar yaklaşık 10.000 Euro tutarındadır. Tabii ki bu meblağ nerede barınacağınıza (yurt VS ev) , kişisel ihtiyaçlarınıza, alışveriş alışkanlıklarınıza ve sosyal harcamalarınıza göre nispeten daha az veya daha fazla olabilir.

 

 • Avusturya'da AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için yaklaşık 400 Euro'ya kadar yasal çalışma izni verilmiştir.

 

 • Avusturya'da ve özellikle kültür başkenti Viyana'da her mevsim sayısız kültürel ve sosyal etkinlikler sunulmaktadır. Eğitiminiz boyunca çeşitli aktivitelere katılabilir veya Avusturya'nın diğer eyaletlerindeki doğal ve tarihi güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

 

 • Avusturya'da 10 günlük Ostern tatili, bir ay kadar süren sömestr (Şubat) tatili ve yaklaşık 3 aylık yaz tatilinin yanı sıra daha kısa süreli tatil dönemleri de mevcuttur. Avusturya ile Türkiye arasındaki lokal mesafenin uçak ile yaklaşık 2 saat olması avantajı da göz önünde bulundurulduğunda , çok fazla zahmete katlanmadan dilediğiniz zaman ülkenizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 • Avusturya, Schengen Bölge üyesi ülkelerinden biridir. Bu yeşil Alpler ülkesinde bulunduğunuz sürece, Almanya, Macaristan ,Çek Cumhuriyeti ve İtalya gibi komşu ülkeleri veya diğer  Schengen üyesi ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.
BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır. Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’