Bulgaristan'da Üniversite

Bulgaristan, 8 Eylül 1908 yılında bağımsızlığını ilan etmiş bir Balkan ülkesidir. Ulusal İstatistik Enstitüsü 2015 Şubat ayı verilerine göre ülke nüfusu 7,364 iken nüfusun 585 binini Türkler, Türk nüfusunun yaklaşık 5000 kadarını ise Türk öğrenciler oluşturmaktadır. Sırbistan, Makedonya, Romanya, Yunanistan ve Türkiye ile sınırı olan Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Ilıman bir iklime sahip olan ülkede, yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar yağışlı ve soğuktur.

Orta Çağa dayanan kültür ve sanat tarihi sayesinde ülkede resim, müzik, edebiyat, tiyatro, sinema ve dans gibi sanatsal etkinlikler oldukça gelişmiştir. Etnik çeşitliliğin sosyal hayatın her alanına yansıdığı Bulgaristan’da farklı din ve ırklara karşı saygı ve uyum ortamı hakimdir. Bilgi çağının tüm dünyada egemen olduğu son yüzyılda Bulgaristan’da eğitim öğretim alanı iyileşmiş ve ilerlemiştir. Okuma yazma bilmeyen kişi sayısı azalırken, üniversite okuyan kişi sayısı ise artış göstermektedir. Refah ve modern bir yaşam tarzının bulunduğu Bulgaristan, her yıl farklı ülkelerden gelen binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Sosyal Yaşam

Bulgaristan, özellikle son zamanlarda Avrupa’nın en dikkat çeken ülkelerinden biridir. Kültürel etkinlikleri, temiz havası, yeşil alanları, modern ve tarihi mimariyi homojen şekilde yaşatması, sunduğu eğitim olanakları ile birçok turist ve öğrencinin odak noktasıdır. Bulgaristan’a, İstanbul’dan otobüsle gidilebildiği gibi uçakla da gitmek mümkündür. Başkent Sofya başta olmak üzere birçok şehrinde ulaşım; otobüs, tramvay ve metro ağları ile sağlanmaktadır. Makul fiyatlarla şehir içi ve şehirlerarası seyahat etmek mümkündür.

Bulgaristan’ın tüm şehirlerinde, cadde ve sokaklarında Osmanlı izlerine rastlanabilmektedir. Özellikle mimari yapılarda rastlanan bu izler ülkedeki yerli ve yabancı herkesin beğenisini toplamaktadır. Kültür- sanat etkinliklerine, festivallere ve konserlere ev sahipliği yapan Bulgaristan, dinginlik ve enerjiyi aynı anda sunan nadir ülkelerdendir. Bulgaristan para birimi Leva’dır. 1 Bulgar Levası, 1,71 Türk Lirasına tekabül etmektedir. Bulgaristan ve Türkiye’nin yaşam şartları karşılaştırıldığında, Bulgaristan’ın biraz daha makul olduğu görülmektedir. Bugünkü şartlarda Bulgaristan’da bir öğrencinin aylık yaşam gideri 450-500 Euro kadardır. Bu ücretin içerisinde öğrencinin aylık konaklama, yeme-içme ve ulaşım giderleri bulunmaktadır.

Üniversite Eğitiminin Avantajları

 1. 1 Ocak 2007 yılında Avrupa Birliği’ne giren Bulgaristan’da alacağınız üniversite eğitimi ile mavi diploma sahibi olursunuz. Mavi diploma uluslararası geçerliliğe sahiptir, bu sayede sizlere birçok ülkede eğitim ve çalışma imkanı sağlar.

 2. Bulgaristan’da eğitim almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı sizden YGS veya LYS sınav puanı talep etmemektedir.

 3. Diğer Avrupa ülkeleri ve Türkiye ile kıyaslandığında, Bulgaristan üniversitelerinin ücretleri çok daha uygundur. 2500 Euro’dan başlayan üniversite ücretleri, seçmiş olduğunuz bölüme ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

 4. Bulgaristan üniversitelerinin çoğunda küresel bir dil haline gelen İngilizce eğitim almanız mümkündür.

 5. Türkiye’de bitirmiş olduğunuz önlisans programını, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) puanı gerekmeksizin lisans programına tamamlama şansına sahip olabilirsiniz.

 6. Türkiye’ye sınır komşusu olan Bulgaristan’a otobüs ile 6 saatte gitmek mümkündür.

 7. Bulgaristan’daki üniversitelerin birçoğunda sosyal etkinliklere imkan tanıyan öğrenci klüpleri bulunmaktadır. Özellikle standartların üzerinde olan kampüs kütüphaneleri, öğrencilere nitelikli çalışma ve araştırma ortamı sağlamaktadır.

 8. Bulgaristan’da özel üniversitelerde eğitim alabildiğiniz gibi devlet üniversitelerinde de herhangi bir sınav puanı olmaksızın eğitim almanız mümkündür.

 9. Üniversitelerin kampüs yurtlarında kalma imkanınız olduğu gibi evlerde de kalabilirsiniz. Bulgaristan’daki kiralık evlerin çoğu eşyalıdır ve merkezi sistem ile ısınmaktadır.

 10. Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etme şansı yakalayabilirsiniz. Bulgaristan’da yüksek lisans ve doktora yapmak için ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı) ya da YDS (Yabancı Dil Sınavı) sınavlarına girmeniz gerekmemektedir.

En Çok Tercih Edilen Şehirler

Sofya (Sophia)
Sofya, Bulgaristan’ın başkentidir. 1 milyon 211 bin ile ülkenin nüfusu en kalabalık şehridir. Tarihi yapıları, modern yaşam tarzı, şehir içi ve şehirlerarası ulaşım ağları ile Avrupa’nın kültür başkenti olmaya aday bir konuma sahiptir.

Sofya’da birçok özel ve devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversitelerde modern çağa uygun, teknolojik donanımı gelişmiş, teori ve uygulamanın bir arada olduğu eğitim imkanları sağlanmaktadır. Bu sayede Türkiye’den ve başka ülkelerden binlerce öğrenci üniversite eğitimi almak için Sofya’yı tercih etmektedir. Öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri üniversiteler şu şekildedir;

 Varna

Bulgaristan’ın Varna şehri, Karadeniz’e kıyısı olan en turistlik şehirlerinden birisidir. Özellikle denizi ve temiz havası için tercih edilmekte, yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Bulgaristan’ın en büyük limanına sahip olma özelliğine sahip olan Varna, denizcilik bölümüne ilgi duyan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Yaşam maliyetlerinin uygun, eğitim olanaklarının gelişmiş olması şehri nitelikli bir yaşam merkezi haline getirmektedir. Öğrencilerin çoğunlukla tercih ettikleri üniversiteler şu şekildedir;

Plovdiv (Filibe)

Plovdiv şehri, Bulgaristan’ın nüfusu en kalabalık ikinci şehri olma özelliğine sahiptir. Plovdiv, Türk-Osmanlı mimarisi ile dikkat çekerken, zamanla modern mimariyi de bünyesine katmıştır. Tarım alanlarının yoğun olduğu şehirde, tarımın yanı sıra  hayvancılık ve hizmet sektörü de gelişme göstermektedir.  Özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı Plovdiv’de Türkçe sıklıkla konuşulmaktadır. Burada öğrencilerin çoğunlukla tercih ettikleri üniversiteler şu şekildedir.

Kayıt İçin Gerekli Evraklar

 1. Lise Diploması

Lise Diplomasının aslı ve noterden onaylatılıp, apostil yapılmış hali

 1. Transkript

Mezun olduğunuz liseden alınacak ders notlarını gösteren transkriptin orijinal haline apostil yapılacaktır.

 1. Yükseköğrenim Yeterlilik Belgesi

Mezun olduğunuz liseden alınacak belgede ‘Öğrencinin almış olduğu diploma Türkiye’de ve yurtdışında eğitim almak için uygundur/Türkiye’de ve yurtdışında eğitim almasına bir engel yoktur.’ İbaresinin yer alması gerekir. Belgenin orijinal haline apostil yapılacaktır.

 1. Sağlık Raporu

Sağlık ocağı, devlet hastanesi veya özel hastaneden alınacak sağlık raporu resimli olmalıdır. Tek doktor imzası yeterlidir/Heyet raporuna gerek yoktur. Belgenin aslına apostil yapılacaktır.

 1. Taahütname

Öğrencinin anne veya babasının noterden vereceği taahhütnamede şu ibare yer almalıdır: ‘Öğrencinin yurtdışında eğitim aldığı süre boyunca, beslenme, barınma, eğitim ve tüm yaşam giderlerini karşılamayı kabul ve taahhüt ederim.’ Belgeye apostil yapılmayacaktır.

 1. Fotoğraf

8 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf

 1. Kimlik Fotokopisi

Renkli nüfus cüzdan fotokopisine noter onayı ya da apostil gerekmemektedir.

 1. Pasaport Fotokopisi

Renkli pasaport fotokopisine noter onayı ya da apostil gerekmemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Bulgaristan’da yurtta kalabilir miyim?

Gideceğiniz üniversitenin yurt imkanı varsa başvurunuzu yaparız. Ancak yurda kesin yerleşeceğinizin garantisi yoktur. Çünkü yurtlardaki oda sayıları öğrenci sayılarına göre yetersiz kalabilmektedir. Böyle bir durumda sizleri apartlara yada eşyalı evlere yönlendireceğiz.

 

 • Bulgaristan’da eğitim almak için YGS ve LYS sınavlarına girmem gerekiyor mu?

Bulgaristan üniversitelerinde eğitim almak için YGS ve LYS sınavlarına girmenize gerek yoktur. Lise mezunu olmanız yeterlidir.

 

 • Bir sağlık sorunum olduğunda ne yapacağım?

Bulgaristan’a gitmeden önce yapacağınız özel sağlık sigortası ile hastane ve eczanelerden yararlanabileceksiniz.

 

 • Türkiye’de aldığım ehliyet ile orada araba kullanabilir ya da araba satın alabilir miyim?

T.C. ehliyetiniz ile Bulgaristan’da araba kiralayabilir ya da araba satın alabilirsiniz. Fakat Bulgaristan plakalı (BG) araç satın alamazsınız.

 

 • Bulgaristan’da kayıt süreci nasıl ilerler?

Bulgaristan üniversitelerine kayıt olabilmeniz için şubemize gelip evraklarınızı teslim etmeniz gerekmektedir. Evraklarınızı teslim ettikten sonra bizler bu evrakları Bulgarca’ya çevirip, Bulgaristan noterine onaylatıp, Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edeceğiz. Bakanlık onayından cevap gelmesi 1-3 ay arası değişmektedir. Bakanlık onayınız çıktıktan sonra vize için gerekli evrakları hazırlamanız gerekir. Vize başvurunuzu yaptıktan minumum 45 iş günü sonra vize sonucunuz belli olur. Bakanlık onayı ve vize ile alakalı sürecin uzaması ya da aksaması hiçbir zaman firma ile alakalı değildir. Resmi süreçler bizim müdahalemiz dışında ilerler ve sonuçlanır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN