İngiltere'de Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

 

Havası, suyu, taşı toprağı, kendine has kültürü, tarihi ve karakteristik yaşam şekli ile İngiltere Avrupa’nın en hem en modern hem de tarihi şehirlerinden biridir. Okyanus kıyısında konumlanan ve yılın büyük bir çoğunluğunu yağışlı bir atmosferde geçiren İngiltere, sadece turistler tarafından değil, öğrenciler için de ideal bir eğitim merkezi haline dönüşmektedir.

Pek çoğu akademik olarak dünyanın en başarılı 500 üniversitesi arasında yer alan İngiltere üniversiteleri, nitelikli ve köklü akademik kadroları ve müfredatları sebebiyle Türk öğrenciler tarafından eğitim için en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

Oxford, Cambridge, Londra gibi kozmopolit ve merkezi şehirlerde yer alan üniversitelerin öğrenci kabulleri çok spesifik olmamakla beraber belli kriterlere bağlıdır.

İngiltere üniversitelerine kayıt için gerekli olan en temel şart lise mezunu olmanızdır. Lise eğitimini tamamlamamış olan öğrenciler, üniversite programlarına başvuru yapamamaktadırlar.

İngiltere üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin an az B2 (orta) seviyesinde İngilizce biliyor olmaları gerekmektedir. İngilizce bilgisi olmayan öğrencilerin, üniversite sınavı öncesinde İngilizce hazırlık eğitimini tamamlamaları gerekmektedir.

İngiltere ve Türkiye arasındaki lise müfredat ve eğitim sisteminde farklılıklar olduğu için, Türk öğrenciler İngiltere’deki üniversite eğitimi için yetersiz görülürler. Bu yüzden İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler B2 seviyesine geldiklerinde ‘Foundation Hazırlık Programı’na başlarlar. Foundation Hazırlık Programında öğrencilere 1 sene boyunca, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Matematik gibi temel dersler öğretilir. Öğrenciler hangi bölümü okuyacaklarsa, o bölüme uygun dersleri tamamlarlar.

Öğrencilerin Foundation Hazırlık Programına dahil olabilmeleri için iyi derece İngilizce biliyor olmaları gerekir. Foundation Hazırlık Programını tamamlayan öğrenciler A Level Seviyesine yükselmiş olurlar. En az B2 seviyesinde İngilizce ve başarı ile tamamlanmış Foundation Hazırlık Eğitimini tamamlayan öğrenciler, üniversite eğitimine başlayabilmektedir.

İngilizce dil bilgisi ve Foundation Hazırlık Programı dışında öğrencilerin akademik başarılarının da oldukça yüksek olması beklenir. Özellikle devlet okulunda eğitim görmek isteyen öğrencilerin lise mezuniyet not ortalamalarının yüksek olması gerekmektedir.

Akademik başarı dışında, mezun olduğu lisedeki hocalardan alınacak referans mektupları, kurs ve başarı sertifikaları da üniversitelere kabul için önemli kriterler ve öncelikler arasında yer almaktadır.

Sizler de masalsı bir şehirde dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ve hayallerinize koşarak ilerlemek istiyorsanız bir an önce bizlerle irtibata geçiniz

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır. Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’