Japonya'da Dil Eğitimi

"Doğan Güneşin Ülkesi" olarak bilinen Japonya, Doğu Asya'da yer alan, bir ada ülkesidir. Japonya, 6.852 adanın oluşturduğu bir takımadadır. Ülkede bulunan diğer adalara kıyasla, Honshu, Hokkaido, Kyushu ve Shikoku adaları Japonya’nın en büyük adalarıdır ve Japonya’nın %97'sini oluşturur.

Japonya, 127 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden bir tanesidir. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Tokyo, Japonya’nın başkentidir. Japonya’da İklim genel olarak bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Ülkenin kuzeyi kışlar soğuk, yazları ise ılıman iklim hakimken, güneyinde tropikal iklim özellikleri görülür.

Son yıllarda, tek dil bilmek birçok kişi için yetersiz olarak lanse edilmektedir. Değişen ve sürekli gelişen dünyamıza ayak uydurmak için insanlar kendilerini geliştirebilmek, bakış açılarını değiştirebilmek için farklı arayışlara girmektedirler. İş hayatındaki rekabet bu durumu tetiklemektedir. Türkiye ile Japonya arasındaki siyasal ve ticari ilişkiler gün geçtikçe daha da artmaktadır. Dolasıyla birçok kişi, bu yeni düzende farklı nedenlerle yer alabilmek için Japon diline yönelmektedir.

Neden Japonya’da Dil Eğitimi?

  • Japonya’yı en kaliteli ve en doğru şekilde öğrenebileceğiniz yer o dilin doğduğu topraklar olan Japonya’dır.

  • Türkiye’de, Japonca kursları bulunmaktadır. Fakat bu kurslar Japonca için yeterli seviyede değildir. Pratiklik ve İletişim açısından Japonca, Japonya’da öğrenilmesi daha uygundur.

  • Türkiye’de biz bir dili Türkçe konuşarak, Türkçe yazarak öğreniyoruz. Japonya’da Japoncayı öğrendiğiniz zaman, o dili daha iyi öğrenebilir, daha akıcı konuşabiliriz.

  • Japoncayı tam olarak öğrenebilmek için o dili kullanmaya mecbur olmanız gerekmektedir. Japonya’da Japoncayı yaşayarak daha verimli ve hızlı bir şekilde öğrenme olanağı elde edeceksiniz.

  • Japonya’da Japonca öğrenmek sadece bir dili öğrenmek değil, o dille yoğrulmuş kültürü ve insanları da öğrenmek demektir. Dolayısıyla, Japonya’da eğitim aldığınız zaman Japonların geleneklerini, göreneklerini, alışkanlarını yakından gözlemleyebilir, ufkunuzu açabilirsiniz.

  • Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip olan Japonya, ekonomi ve ticaretin merkezidir. Kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 4 trilyon dolar civarındadır. Ekonomisinin güçlü olması, dünya ticaretinde önemli devletler arasında yer alması gibi sebepler Japonca dilinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

  • Japonya ile Türkiye arasındaki ticari bağların her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de Japonca bilen kişi sayısı azdır. Bu durumu göz önüne aldığımızda Japonca öğrenmenin oldukça önemli ve gerekli olduğunu görmekteyiz.

Sosyal Yaşam

Dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alan Japonya, başkenti Tokyo’dur. Resmi dili Japonca, para birimi olarak ise Yen (¥) kullanılmaktadır.  Başkent Tokyo dışında diğer önemli şehirleri Kanazawa, Hiroshima, Sapparo, Kobe, Osaka, Kyoto’dur. İkinci Dünya Savaşı sırasında atılan atom bombası ile sarsılan Japonya, halkın ve devletin beraberce çalışarak bu süreci atlatmasıyla beraber her alanda kendilerini geliştirdiler. Sanayi, Endüstri, Haberleşme, Teknoloji alanlarındaki başarıları bütün dünyada kayda değer bir ilerleme kaydettiler.

Japonlar ciddi anlamda disiplinli, kararlı ve birbirlerine karşı mesafeli davranan bir millettir. Japon halkı eğitime küçük yaştan itibaren önem vermektedir.  Eğitim kurumları genel olarak öğrencileri araştırmaya, bir şeyler üretmeye yönelten bir sistemi benimsemişlerdir. Japonya’da okur- yazar oranı oldukça yüksek seviyededir.

Ülke, kalabalık bir nüfusa sahip olmasına rağmen, genel olarak sokakları, caddeleri tertemizdir. Japonlar, temizliği bir kültür olarak kabul etmişlerdir. Japonya’da yaşayan insanların %48’si Şintoizm, %45,7 Budizm, %1,6 Hristiyanlık ve %4,5 diğer dinlere mensuplardır. Japonya’nın yemek kültürü oldukça çeşitlidir. Türk öğrenciler için farklı gelebilir fakat ülkede diğer ülke mutfaklarının bulunduğu kafeler, restoranlar bulunmaktadır.

Japonya’da her sene dans, film, tiyatro, müzik ve kültür-sanat festivalleri düzenlenmektedir. Bunlardan en ünlüsü, Kiraz çiçeği yani Sakura olarak adlandırılan festival her sene Mart ayında düzenlenir. Sakura Festivali pembe açan çiçeklerle oldukça renkli geçmektedir.  Baharın gelmesiyle beraber, ağaçların çiçek açması kutlanır.

Ulaşım ağı oldukça gelişmiş olan Japonya, birçok havaalanına sahiptir.  Trafiğin yönü soldan akmaktadır.  Ülkede Shinkasen hızlı treni sayesinde ulaşım hem konforlu hem de hızlıdır.

Tokyo

Tokyo, Japonya’nın başkentidir, 35 milyon nüfusu ile ülkenin nüfusu en kalabalık şehridir. Ülkenin ticaret ve finans merkezidir. Tokyo, modern yaşam tarzı, nüfusunun kalabalık olması ile beraber konaklama alanlarının diğer ülkelere göre daha küçük olması ile bilinir.  Ulaşım ağı gelişmiş olmasına rağmen, şehir içi ulaşımın süresi biraz daha fazladır.  Köklü bir tarihe sahip olan Tokyo, tarihi mabetleri ve tapınaklarının yanı sıra geleneksel, modern olan yapılarını uyum içerisinde barındıran bir kültür şehridir.

Osaka

Japonya’nın en büyük ikinci şehri olan Osaka, Kansai Bölgesi’nde yer alır. Osaka, gelişmiş bir şehir olarak Endüstri ve Ticaret alanlarında ülkenin merkezi konumundadır. Ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Ülkede yaşayan halk, genellikle Metro’yu şehir içi ulaşımda diğer toplu taşıma araçlarına göre daha çok kullanmaktadır.

Kanazawa

Japonya’nın batı kıyısında yer alan Kanazawa, Çin denizi ve Japonya Alpleri arasında yer alır. Coğrafi konumundan dolayı yazları yağışlı, kışları ise karlı geçer. Japon kültürünü yakından tanımak için Japonca Dil Eğitimi alabileceğiniz nadir, nezih şehirlerden bir tanesidir. Japonya’nın en güzel bahçelerinden biri olan Kenroku-en bahçesi burada yer alır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır. Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’