Neden Macaristan'da Üniversite Eğitimi Almaliyim?

 

Başkenti Budapeşte olan Macaristan, Orta Avrupa’nın en nezih ülkelerinden biridir. Avusturya, Ukrayna, Slovenya, Slovakya, Sırbistan gibi ülkelerle komşu olan Macaristan, oldukça stratejik bir konumdadır. Budapeşte şehri, Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci başkenti olma özelliğine sahiptir.

Temiz doğası, doğal güzellikleri ve tarih kokan havası ile büyüleyici bir ülke olan Macaristan, özellikle son zamanlarda üniversite eğitimi için sıklıkla tercih edilen Avrupa ülkelerinden biri haline gelmiştir. Macaristan’ın ön plana çıkmasındaki en temel gerekçe ise eğitim alanında Alman ekolünün tesirinde kalmasıdır. Macaristan eğitim sistemi Alman ekolüne göre şekil almıştır. Ülkede Avrupa Birliği standartlarında, nitelikli, modern çağa uygun eğitim-öğretim anlayışı hakimdir. Resmi dil Macarca olsa da eğitim dili İngilizce ve Almanca olan okullar mevcuttur.

Akademik olarak dünyanın en iyi 500 üniversite arasına girmiş, kaliteli ve başarılı okullarda eğitim almanın en büyük avantajı, mezuniyet sonrasında mavi diploma verilmesidir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne giren Macaristan’da alacağınız üniversite eğitimi ile mavi diploma sahibi olursunuz. Mavi diploma uluslararası geçerliliğe sahiptir, bu sayede sizlere birçok ülkede eğitim ve çalışma imkanı sağlar.

Tarih kokan modern bir şehirde alınacak nitelikli bir üniversite eğitimi, akademik ve iş çevrelerince sizlere sayısız kapı aralayacaktır. Standart seviyedeki üniversitelerin aksine, Macaristan’da tamamlayacağınız üniversite eğitimi ile Türkiye dahil pek çok Avrupa ülkesinde çalışma hakkı elde edebilirsiniz. Teorik ve pratik bilgiyi bir arada sunan lisans eğitimi sayesinde, hiç yabancılık çekmeden rahatlıkla iş yaşamına entegre olabilir ya da lisans eğitiminiz sonrasında lisansüstü (master, doktora) eğitime devam edebilirsiniz.

Sizler de hem yaşanılası modern bir ülkede inanılmaz bir deneyim yaşamak, hem de çok başarılı üniversitelerde üniversite eğitimi almak ve alanınızda en iyisi olmak istiyorsanız bizlerle iletişime geçin...

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır. Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’