Romanya'da Üniversite

Romanya, Balkan Yarımadasının güneyinde kalan bir Orta Avrupa ülkesidir. Başkenti, en kalabalık ve en büyük şehri olan  Bükreş’tir. Bükreş, ‘küçük Paris’ olarak anılan çok güzel ve nezih bir şehirdir. Kuzeyde Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan,  güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ile komşudur.

Sayısal verilere göre Romanya’nın resmi nüfusu 20,076, 727’dir. Bu nüfusun %90’ını Romanlar, %6’sını Macarların oluşturduğu ülkede, kalan azınlık gruplarını Türkler, Ukraynalılar, Sırplar ve Bulgarlar oluşturmaktadır. Romanya’da tipik karasal iklim görülmektedir. Yazların sıcak ve kurak geçerken, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Romanya 1 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Birliği’ne girmiştir. Avrupa Birliği’ne girilmesinin ardından ülkede eğitim alanında ilerlemeler kaydedilmiş, köklü devlet okullarında ve özel okullarda İngilizce eğitim fırsatı doğmuştur.

Sosyal Yaşam

Romanya, diğer Avrupa ve Balkan ülkelerinin de olduğu gibi ormanlık alanların bol olduğu, çevreye ve doğal yaşama önem veren bir ülkedir. Ülkenin dörtte biri orman alanları ile kaplıdır. Romanya doğaya olduğu kadar eğitim ve öğretime de önem veren bir ülkedir. Ülkenin %98’i okuma yazma bilmektedir. Modern dünyanın gerekliliği olan teknoloji, eğitim ve bilimi, geleneksellik ve kültür ile aynı potada eritmiştir.

Tarihte uzun bir dönem Osmanlı himayesinde kalmış Romanya topraklarında, kültür ve geleneksel yaşamda Osmanlı’nın tesirini görmek mümkündür. Yemeklerde, tatlılarda, yaşam tarzında ve alışkanlıklarında Türk izleri bulunmaktadır. Romanya’ya İstanbul’dan uçakla gidilebildiği gibi trenle gitmek de mümkündür. Uçakla gidildiğinde 1,5 saat süren yol, trenle gidildiğinde 17 saat sürmektedir.

Romanlar oldukça misafirperver insanlardır. Ülkelerine gelen turistlere oldukça sıcak davranırlar. Özellikle kadınlara karşı çok naziklerdir. Romanların resmi parası, Roman Leyi’dir. 1 Türk Lirası 1,35 Roman Leyi’ne eşittir. Yani Türk Lirası ile Roman Leyi arasında aşırı kur farkı yoktur. Bu şartlarda bir öğrencinin Romanya’daki yaşam giderleri aylık ortalama 550-600 Euro kadardır.

Üniversite Eğitiminin Avantajları

 • 1 Ocak 2007 yılında Avrupa Birliği’ne giren Romanya’da alacağınız üniversite eğitimi ile mavi diploma sahibi olursunuz. Mavi diploma uluslararası geçerliliğe sahiptir, bu sayede sizlere birçok ülkede eğitim ve çalışma imkanı sağlar.
 • Romanya’da eğitim almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Romanya Milli Eğitim Bakanlığı sizden YGS veya LYS sınav puanı talep etmemektedir.
 • Romanya üniversitelerinin çoğunda küresel bir dil haline gelen İngilizce eğitim almanız mümkündür.
 • Romanya’daki üniversitelerin birçoğunda sosyal etkinliklere imkan tanıyan öğrenci klüpleri bulunmaktadır. Özellikle standartların üzerinde olan kampüs kütüphaneleri, öğrencilere nitelikli çalışma ve araştırma ortamı sağlamaktadır.
 • Romanya’da özel üniversitelerde eğitim alabildiğiniz gibi devlet üniversitelerinde de herhangi bir sınav puanı olmaksızın eğitim almanız mümkündür.
 • Üniversitelerin kampüs yurtlarında kalma imkanınız olduğu gibi evlerde de kalabilirsiniz.

Tercih Edilen Şehirler

Bükreş (Bucharest)

Bükreş hem Romanya’nın başkenti hem de en büyük şehridir. 2 milyona yakın nüfusu olan ülke tam bir endüstri ve kültür başkentidir.

Şehir içi ulaşımın metro, tramvay, otobüs ve taksilerle sağlandığı şehirde trafik sorunu bulunmamaktadır. Doğu’nun Paris’i denen Bükreş, Osmanlı ve Rus mimari yapılarını bünyesinde barındırmakta, görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Türk, Rus, Macar, Bulgar gibi farklı ırklardan etkilenmiş olan Bükreş’te yemek kültüründe de çeşitlilik vardır. Her ülkenin mutfağından farklı lezzetleri bulmak mümkündür.

Bükreş’te sıklıkla tercih edilen üniversiteler şunlardır:

 • Bükreş Politeknik Üniversitesi (http://www.upb.ro/en/)
 • Bükreş ASE Ekonomi Üniversitesi (http://www.ase.ro/index_en.asp)
 • Bükreş İnşaat Mühendisliği Teknik Üniversitesi (http://utcb.ro/utcb/index_en.html)
 • Bükreş Üniversitesi
 • Bükreş Güzel Sanatlar Üniversitesi
  (http://www.unarte.org/universitatea-nationala-de-arte-bucuresti-despre-prezentare.php)
 • Bükreş Fiziksel Eğitim ve Spor Milli Akademisi

Gerekli Evraklar

 1. Lise Diploması

Lise Diplomasının aslı ve noterden onaylatılıp, apostil yapılmış hali

 1. Transkript

Mezun olduğunuz liseden alınacak ders notlarını gösteren transkriptin orijinal haline apostil yapılacaktır.

 1. Sağlık Raporu

Sağlık ocağı, devlet hastanesi veya özel hastaneden alınacak sağlık raporu resimli olmalıdır. Tek doktor imzası yeterlidir/Heyet raporuna gerek yoktur. Belgenin aslına apostil yapılacaktır.

 1. Taahütname

Öğrencinin anne veya babasının noterden vereceği taahhütnamede şu ibare yer almalıdır: ‘Öğrencinin yurtdışında eğitim aldığı süre boyunca, beslenme, barınma, eğitim ve tüm yaşam giderlerini karşılamayı kabul ve taahhüt ederim.’ Belgeye apostil yapılmayacaktır.

 1. Fotoğraf

8 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf

 1. Kimlik Fotokopisi

Renkli nüfus cüzdan fotokopisine noter onayı ya da apostil gerekmemektedir.

 1. Pasaport Fotokopisi

Renkli pasaport fotokopisine noter onayı ya da apostil gerekmemektedir.

 1. İkametgah

İki adet Nüfus Müdürlüğünden alınan belgenin aslına apostil yapılacaktır

 

 1. Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus Müdürlüğünden alınan belgenin aslına apostil yapılacaktır.

 

 1. Adli Sicil Kaydı

Adliyeden alınacak adli sicil kaydının aslına apostil yapılacaktır

 

 1. Taahütname veren kişinin çalıştığına dair çalışma belgesi

Sık Sorulan Sorular

 • Romanya’da yurtta kalabilir miyim?

Romanya’da bazı üniversitelerin yurtları olabildiği gibi merkezi yerlerde özel yurtlarda bulunmaktadır.

 

 • Romanya’da eğitim almak için YGS ve LYS sınavlarına girmem gerekiyor mu?

Romanya üniversitelerinde eğitim almak için YGS ve LYS sınavlarına girmenize gerek yoktur. Lise mezunu olmanız yeterlidir.

 

 • Bir sağlık sorunum olduğunda ne yapacağım?

Özel Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir. Sağlık sigortası ile hastane ve eczanelerden yararlanabilirsiniz.

 

 • Türkiye’de aldığım ehliyet ile orada araba kullanabilir ya da araba satın alabilir miyim?

T.C. ehliyetiniz ile Romanya’da araba kiralayabilir ya da araba satın alabilirsiniz. Fakat Romanya plakalı araç satın alamazsınız.

 

 • Romanya’da bir öğrencinin ortalama aylık gideri ne kadardır?

Romanya’da ortalama bir öğrenci aylık 550-600 Euro harcamaktadır. Bu ücretin içerisinde öğrencinin tüm yaşam giderleri yer almaktadır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN