Genel Bilgiler

Ukrayna, Doğuda Rusya, Batıda Polonya, Macaristan ve Slovakya, Güneyde ise Romanya ve Moldova ile sınır olan bir Doğu Avrupa ülkesidir. Yarı başkanlık sistemi ile yürütülen Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir. Ukrayna’da nüfusun yaklaşık %77’sini Ukraynalılar, %17’sini Ruslar, %6’lık kısmını ise içinde Kırım Tatarları, Moldavalılar, Romenler, Macarların yer aldığı diğer etnik guruplar oluşturmaktadır.

Ukrayna’nın resmi dili Slav kökenli olan ve Kiril alfabesinden oluşan Ukrayna dilidir fakat ülkede Rusça’da konuşulmaktadır. Ülkede Hristiyan nüfus çoğunluktadır ve nüfusun %77’si Tanrı’ya inanmaktadır. Ukrayna ılıman kara ikliminin olduğu bir ülkedir. Yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Sosyal Yaşam

Etnik ve dini çeşitliliğin fazla olduğu Ukrayna’da sosyal hayat da oldukça zengindir. Özellikle başkent Kiev, Avrupa’nın en önemli kültür başkentleri arasında yer almaktadır. Ülkenin her şehrinde, tiyatro ve konser etkinliklerine, devasa kütüphanelere ve spor tesislerine rastlayabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımın otobüs, metro ve tramvay ile sağlanıyor olması trafik sorunu oluşmasını engellediği Ukrayna’da, ulaşım ücretleri de oldukça uygundur. 1,35 TL ile bir adet jeton alabilir ve o jetonla 3 kez aktarma yaparak seyahat edebilirisiniz. Ukrayna mutfağı çeşit ve lezzet olarak oldukça zengindir. Özellikle Slav ırklarınca bilinen yemeklerin çoğunun anavatanı Ukrayna’dır. Ayrıca Türkler tarafından bilinen turşu, reçel gibi tatlar da Ukrayna mutfağında bulunur.

Ukrayna’da üniversite eğitimleri Ukraynaca olarak yapılmaktadır. Ancak birçok okulda Ukraynaca’nın dışında, Rusça ve İngilizce eğitimler de verilmektedir. Ülkenin eğitim sistemin de hala Sovyetler Birliği’nin izleri bulunmaktadır. Son dönemlerde eğitim sektöründe gerçekleşen iyileşmeler, açılan yeni üniversiteler ve eğitime verilen önem sayesinde okur-yazar oranında artış gerçekleşmiştir. Şu an ülkenin %99’u okur-yazar durumundadır.

Ukrayna’nın para birimi Grivna’dır. 1 Türk Lirası, 8,19 Grivna’dır. Türk Lirası’nın, Grivna karşısında daha değerli olması; Türkiye’den Ukrayna’ya eğitim almaya giden öğrencilerin, eğitim ve yaşam giderleri konusunda rahat etmelerini sağlamaktadır. Özellikle okul yurt ücretlerinin 60-120 Dolar arasında değişiyor olması, eşyalı ve merkezi konumlarda bulunan uygun evler, öğrencilerin eğitim sürecinde refah içerisinde yaşamalarına olanak tanımaktadır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
Almanya, Avrupa’nın en stratejik noktasında konumlanmış, teknoloji, sanayi, eğitim gibi sektörlerde birçok ülkenin rol model aldığı bir ülkedir.
Ekonomi ve ticaret denince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Çin, dünyanın en büyük ihracatçılarından biri olarak küresel ekonomi ve ticarette epey söz hakkı olan bir ülkedir.