Makedonya'da Üniversite

Makedonya, 17 Eylül 1991 tarihinde Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş bir Balkan ülkesidir. 2012 Resmi sayımlarına göre ülkenin nüfusu 2,105, 575’dir. Etnik ve dini çeşitliliğin fazla olduğu Makedonya’da, ülkenin %64’ü Makedon, %25’i Arnavut, %4’ü Türk, %7’si de diğer etnik gruplara aittir (Sırp, Roman, diğer). Makedonya, kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda ise Bulgaristan ile komşudur. Ülkenin dört bir tarafı Dinar Alpleri ile çevrili olduğundan kışları oldukça soğuk ve yağışlı geçerken, yaz ayları sıcak ve kurak geçmektedir.


Balkan Yarımadasında senelerce Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü topraklar üzerinde yer alan Makedonya’nın her köşesinde Osmanlı ve Türk izine rastlamak mümkündür. Başkent Üsküp başta olmak üzere, Struga, Bitola, İştip gibi birçok şehrinde hem mimari yapılanmada hem de yaşam ve kültür tarzlarında bizlerden izler bulunmaktadır. Tarihi doku ile modern mimarinin bir aradaki eşsiz uyumu özellikle başkent Üsküp’te göze çarpmakta, ve bu yapılar yerli ve yabancı herkesin beğenisini toplamaktadır.

Sosyal Yaşam

Makedonya, Avrupa’nın göbeğinde, Dinar Alpleri ile çevrili, yeşil, küçük ve şirin bir ülkedir. Ülkenin tam ortasından geçen Vardar Nehri, şehre hem tazelik hem de güzellik katmaktadır. Makedonya’ya birçok şehirden uçak kalktığı gibi İstanbul’dan otobüsle de gidilebilmektedir. Otobüsle seyahat edildiğinde Bulgaristan’dan geçilmekte, yolculuk 10-12 saat sürmektedir. Üsküp’te hem havaalanı hem de otogar bulunması, ulaşımı kolaylaştırmaktadır.


Ülkede şehir içi ulaşımlar otobüslerle sağlanabildiği gibi tren de kullanılmaktadır. Başkent Üsküp’te otobüse gerek duymaksızın bir yerden bir yere yürüyerek gitmek mümkündür. Makedonya’nın her köşesinde Osmanlı ve Türk izine rastlanmaktadır. Hatta Üsküp başta olmak üzere, birçok şehrinde Türk esnaf ve lokantaları bulunmakta, ülkede Makedonca ve İngilizce’nin yanı sıra Türkçe ‘de konuşulmaktadır.


Makedonya’nın resmi parası Makedon Dinarı’dır. 1 Türk Lirası 24 Makedon Dinarı’na eşittir. Türk Lirası karşısında değersiz olan Makedon Dinarı, Türklerin Makedonya’da daha kolay şartlarda yaşamalarına ve eğitim almalarına olanak tanımaktadır.

 

Neden Makedonya'da Üniversite?

 • Makedonya, 22 Mart 2004 tarihinde Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusunda bulunmuştur. Şu an Makedonya Avrupa Birliği’ne aday ülke statüsündedir. İleride gerçekleşecek olumlu müzakere süreci ile burada eğitim alacak öğrencilere de uluslararası geçerli mavi diploma kapısı açılabilecektir. Mavi diploma öğrencilere birçok ülkede çalışma ve okuma imkanı sağlamaktadır.
 • Makedonya’da eğitim almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Makedonya Milli Eğitim Bakanlığı sizden YGS veya LYS sınav puanı talep etmemektedir.
 • Avrupa ülkeleri ve Türkiye ile kıyaslandığında, para birimi Makedon Dinarı olan Makedonya’da, eğitim ve yaşam giderleri oldukça uygundur. 1000 Euro’dan başlayan eğitim programları ile öğrenciler talep ettikleri her bölümde sınavsız eğitim alabilmektedirler.
 • Makedonya’da resmi dil Makedonca olsa da, bazı üniversitelerde Türk hocalar tarafından Türkçe eğitim verilmektedir. Türkçe eğitim programlarında hazırlık sınıfı olmadığı için öğrenciler aynı Türkiye’deki gibi eğitime direkt 1.sınıftan başlamaktadırlar.
 • Türkiye’den 10-12 saatte otobüsle gittiğiniz Makedonya’ya, uçak ile 1,5 saatte gitmeniz mümkündür.
 • Makedonya’daki üniversitelerin birçoğunda sosyal etkinliklere imkan tanıyan öğrenci klüpleri bulunmaktadır. Özellikle standartların üzerinde olan kampüs kütüphaneleri, öğrencilere nitelikli çalışma ve araştırma ortamı sağlamaktadır.
 • Makedonya’da özel üniversitelerde eğitim alabildiğiniz gibi devlet üniversitelerinde de herhangi bir sınav puanı olmaksızın eğitim almanız mümkündür.
 • Hayat şartlarının uygun olduğu Makedonya’da bir öğrenci aylık ortalama 300-350 Euro ile çok rahat geçinebilmekte, yeme, içme, barınma gibi yaşam koşullarını sağlayabilmektedir.
 • Makedonya’da okullara yakın özel yurtlarda kalabileceğiniz gibi, kiralık evlerde de kalabilirsiniz. Evler eşyalı olup, merkezi sistem ile ısınmaktadır.
 • Makedonya’daki hayat şartlarının ucuz oluşu kurslara da yansımıştır. Çok cüzi miktarlarla İngilizce eğitimi alarak dilinizi geliştirme fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • Balkan ülkelerinin çoğuna komşu olan Makedonya’dan pasaportunuz ile diğer balkan ülkelerini seyahat etme ve yeni kültürleri keşfetme zevkini tadabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Şehirler

Üsküp (Skopje)

Üsküp, Makedonya’nın hem başkenti hem de en kalabalık şehridir. Tarihi dokusu ve etnik çeşitliliği ile dikkat çeken şehir, son zamanlarda yeni yapılanmalar ile modern bir çehre edinmiştir. Etnik çeşitliliği sayesinde renkli ve hareketli olan Üsküp, Avrupa’nın birçok yerinden öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır.
Üsküp’de özel ya da devlet birçok üniversite bulunmakta ve buralarda modern çağa uygun üniversite eğitimleri verilmektedir. Eğitim dilinin Makedonca olduğu üniversitelerde Türkçe ve İngilizce eğitim veren üniversiteler de bulunmaktadır. Makedonya’da sıklıkla tercih edilen üniversiteler şu şekildedir;


Üsküp Kril Metodi Üniversitesi

Fon Üniversitesi

Amerikan Üniversitesi

Uluslararası Vizyon Üniversitesi

Güneydoğu Avrupa Üniversitesi

İştip (Stip)

İştip, Makedonya’nın doğusunda yer alan küçük bir şehirdir. Tekstil ve moda sanayisinin gelişme gösterdiği şehirde dinginlik hakimdir.
Osmanlı döneminde Türklerin yoğun olduğu bir bölge olduğu için tarihi dokusunu kaybetmemiş olan bu şehirde hala çok sayıda Türk köyleri bulunmakta, Türk esnafları ve aileleri yaşamaktadır. İştip’te sadece bir tane üniversite bulunmaktadır. 2004 yılında kurulan devlet üniversitesi, kısa zamanda eğitim kalitesini yukarı çıkardığı gibi öğrenci sayısı ve akademik kadrosu ile tercih edilen okullar arasına girmeyi başarmıştır.

Goce Delcev Üniversitesi

Kayıt İçin Gerekli Evraklar

 1. Lise Diploması

Lise Diplomasının aslı ve noterden onaylatılıp, apostil yapılmış hali

 

 1. Transkript

Mezun olduğunuz liseden alınacak ders notlarını gösteren transkriptin orijinal haline apostil yapılacaktır.

 

 1. Adli Sicil Kaydı

Adliyeden alınacak adli sicil kaydının aslına apostil yapılacaktır

 

 1. Hepatit C ve HIV Testi

Sağlık Müdürlüğünde onaylatılan testlerin aslına apostil yapılacaktır

 

 1. Sağlık Raporu

Sağlık ocağı, devlet hastanesi veya özel hastaneden alınacak sağlık raporu resimli olmalıdır. Tek doktor imzası yeterlidir/Heyet raporuna gerek yoktur. Belgenin aslına apostil yapılacaktır.

 

 1. Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus Müdürlüğünden alınan belgenin aslına apostil yapılacaktır.

 

 1. Taahütname

Öğrencinin anne veya babasının noterden vereceği taahhütnamede şu ibare yer almalıdır: ‘Öğrencinin yurtdışında eğitim aldığı süre boyunca, beslenme, barınma, eğitim ve tüm yaşam giderlerini karşılamayı kabul ve taahhüt ederim.’ Belgeye apostil yapılmayacaktır.

 

 1. Fotoğraf

8 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf

 

 1. Kimlik Fotokopisi

Renkli nüfus cüzdan fotokopisine noter onayı ya da apostil gerekmemektedir.

 

 

 1. Pasaport Fotokopisi

Renkli pasaport fotokopisine noter onayı ya da apostil gerekmemektedir.

 

 1. İkametgah

İki adet Nüfus Müdürlüğünden alınan belgenin aslına apostil yapılacaktır

 

 1. SGK Provizyon Belgesi

SGK’nın sayfasından yapılacak sorgulama ile ‘Müstehaktır, alabilir’ ibaresinin yer almasıgerekir. Bu ibare yer alıyorsa evrağın çıktısı alınacaktır. Noter onayı ya da apostil yaptırmaya gerek yoktur. Evrakta böyle bir ibare yer almıyorsa özel sağlık sigortası yaptırması gerekir.

Sık Sorulan Sorular

 • Makedonya’da yurtta kalabilir miyim?

Makedonya’da bazı üniversitelerin yurtları olabildiği gibi merkezi yerlerde özel yurtlarda bulunmaktadır.

 

 • Makedonya’da eğitim almak için YGS ve LYS sınavlarına girmem gerekiyor mu?

Makedonya üniversitelerinde eğitim almak için YGS ve LYS sınavlarına girmenize gerek yoktur. Lise mezunu olmanız yeterlidir.

 

 • Bir sağlık sorunum olduğunda ne yapacağım?

Türkiye’de sigortanız varsa eğer, mevcut sigorta ile Makeodnya’da da hastane ve eczanelerden yararlanabilirsiniz. Sigortanız yoksa eğer Özel Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

 

 • Türkiye’de aldığım ehliyet ile orada araba kullanabilir ya da araba satın alabilir miyim?

T.C. ehliyetiniz ile Makedonya’da araba kiralayabilir ya da araba satın alabilirsiniz. Fakat Makedonya plakalı araç satın alamazsınız.

 

 • Makedonya’da kayıt süreci nasıl ilerler?

Makedonya üniversitelerine kayıt olabilmeniz için şubemize gelip evraklarınızı teslim etmeniz gerekmektedir. Evraklarınızı teslim ettikten sonra bizler bu evrakları Makedoncaya çevirip, Makedonya noterine onaylatıp, Makedonya Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edeceğiz. Bakanlık onayından cevap gelmesi 1-3 ay arası değişmektedir. Bakanlık onayınız çıktıktan sonra vize için gerekli evrakları hazırlamanız gerekir. Vize başvurunuzu yaptıktan minumum 45 iş günü sonra vize sonucunuz belli olur. Bakanlık onayı ve vize ile alakalı sürecin uzaması ya da aksaması hiçbir zaman firma ile alakalı değildir. Resmi süreçler bizim müdahalemiz dışında ilerler ve sonuçlanır.

 

 • Makedonya’da Rusça ya da İngilizce öğrenmek mümkün müdür?

Makedonya’da dil kursları çok uygundur. Dil eğitimi eğitimi almak istediğinizde uygun fiyatlı kurslardan yararlanabilirsiniz.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN