Genel Bilgiler

Ukrayna, Doğuda Rusya, Batıda Polonya, Macaristan ve Slovakya, Güneyde ise Romanya ve Moldova ile sınır olan bir Doğu Avrupa ülkesidir. Yarı başkanlık sistemi ile yürütülen Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir. Ukrayna’da nüfusun yaklaşık %77’sini Ukraynalılar, %17’sini Ruslar, %6’lık kısmını ise içinde Kırım Tatarları, Moldavalılar, Romenler, Macarların yer aldığı diğer etnik guruplar oluşturmaktadır.

Ukrayna’nın resmi dili Slav kökenli olan ve Kiril alfabesinden oluşan Ukrayna dilidir fakat ülkede Rusça’da konuşulmaktadır. Ülkede Hristiyan nüfus çoğunluktadır ve nüfusun %77’si Tanrı’ya inanmaktadır. Ukrayna ılıman kara ikliminin olduğu bir ülkedir. Yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Sosyal Yaşam

Etnik ve dini çeşitliliğin fazla olduğu Ukrayna’da sosyal hayat da oldukça zengindir. Özellikle başkent Kiev, Avrupa’nın en önemli kültür başkentleri arasında yer almaktadır. Ülkenin her şehrinde, tiyatro ve konser etkinliklerine, devasa kütüphanelere ve spor tesislerine rastlayabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımın otobüs, metro ve tramvay ile sağlanıyor olması trafik sorunu oluşmasını engellediği Ukrayna’da, ulaşım ücretleri de oldukça uygundur. 1,35 TL ile bir adet jeton alabilir ve o jetonla 3 kez aktarma yaparak seyahat edebilirisiniz. Ukrayna mutfağı çeşit ve lezzet olarak oldukça zengindir. Özellikle Slav ırklarınca bilinen yemeklerin çoğunun anavatanı Ukrayna’dır. Ayrıca Türkler tarafından bilinen turşu, reçel gibi tatlar da Ukrayna mutfağında bulunur.

Ukrayna’da üniversite eğitimleri Ukraynaca olarak yapılmaktadır. Ancak birçok okulda Ukraynaca’nın dışında, Rusça ve İngilizce eğitimler de verilmektedir. Ülkenin eğitim sistemin de hala Sovyetler Birliği’nin izleri bulunmaktadır. Son dönemlerde eğitim sektöründe gerçekleşen iyileşmeler, açılan yeni üniversiteler ve eğitime verilen önem sayesinde okur-yazar oranında artış gerçekleşmiştir. Şu an ülkenin %99’u okur-yazar durumundadır.

Ukrayna’nın para birimi Grivna’dır. 1 Türk Lirası, 8,19 Grivna’dır. Türk Lirası’nın, Grivna karşısında daha değerli olması; Türkiye’den Ukrayna’ya eğitim almaya giden öğrencilerin, eğitim ve yaşam giderleri konusunda rahat etmelerini sağlamaktadır. Özellikle okul yurt ücretlerinin 60-120 Dolar arasında değişiyor olması, eşyalı ve merkezi konumlarda bulunan uygun evler, öğrencilerin eğitim sürecinde refah içerisinde yaşamalarına olanak tanımaktadır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır. Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’