Ingiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere’de yüksek lisans programları çoğunlukla 1 yıl sürmektedir. Bu bir yıl 3 dönemden oluşmaktadır. İlkk iki dönem Türkiye’de olduğu gibi ders alınan dönemlerdir. Ancak Türkiye’de tez yazımı 2. Sene olurken İngiltere’de bu 3. Dönem olan yaz dönemidir. Böylece 1 sene içerisinde yüksek lisansınızı bitirebilme şansına sahip olursunuz.

İngiltere’de bir yüksek lisans programına katılabilmeniz için her okulun istediği belli şartlar vardır. Bunlardan bir sahip olmanız beklenen İngilizce seviyesidir. Bu da genellikle IELTS 6 veya 6,5’tur fakat kimi okullarda 7 gibi daha yüksek skorlar da istenebilir.

İngiltere’de yüksek lisans yapabilmeniz için aranan bir diğer kriter lisans not ortalamanızdır. Eğer girmek istediğiniz üniversitenin sizden beklediği not ortalamasından düşük bir ortalamaya sahipseniz, okul başvurunuzu kabul etmez. Ancak bu gibi durumlarda bir Pre-Master programı önerilebilir. Böylelikle herhangi bir sınava girmeden yüksek lisansa direk geçiş yapabilme imkanını yakalamış

Pre Master Programı

Pre-Master programı, bir çeşit yüksek lisans hazırlık programıdır. Genellikle üniversitelerden bağımsız kurumlar tarafından verilir. Bu kurumların kimi üniversitelerle anlaşması vardır ve eğer Pre-Master programını bu kurumlardan birinde başarıyla tamamlarsanız, o kurumun anlaşmalı olduğu üniversitelerden birine kayıt olabilmeniz garanti hale gelir.

1 veya 2 akademik dönem sürebilen bu programların süresi, sizin ihtiyacınıza göre belirlenir. Bir Pre-Master programına katılabilmeniz için en az intermediate seviyede İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekir, bu da yaklaşık olarak IELTS 5,5’e denk gelir. Eğer İngilizceniz bu seviyede değilse öncesinde bir dil eğitimi almanızı öneririz.

Pre-Master programında alacağınız dersler 2 ana bölüme ayrılır:

  1. Academic Skills
  2. Specialist Subjects

Academic Skills dersler genellikle İngilizceyi akademik anlamda kullanımınız, bilgisayar kullanım teknikleri, araştırma teknikleri gibi temel akademik teknikleri öğretir. Specialist Subjects dersleri ise tamamlamak istediğiniz yüksek lisans programına yönelik derslerdir. Pre-Master programları sizleri hem okumak istediğiniz yüksek lisans programına hem de İngiltere eğitim sistemine sizleri en iyi şekilde hazırlar. Aynı zamanda bu programlar, İngiltere’de yüksek lisansa kabulü çok daha kolaylaştıran ve hatta garantileyen programlardır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır. Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’