Kanada’da Yüksek Lisans

Kanada’da yüksek lisans, 1 veya 2 sene sürebilir.  Senelik eğitim birçok okulda, tıpkı Türkiye’deki gibi 2 dönemden oluşur: Güz dönemi ve Bahar dönemi. Bunlar da Eylül ve Şubat aylarında eğitimlere başlarlar. Başvurularınızı en geç son 6 ay kala başlamamız gerekebilir. Kimi üniversiteler de aynı İngiltere’deki gibi 1 senelik eğitimi 3 döneme yayabilirler. Elbette ki bu, üniversiteden üniversiteye değişen bir konudur. Bu konuda eğitim danışmanlarımız sizleri doğru şekilde yönlendirecektir.

Kanada’da bir yüksek lisans programına başvurabilmeniz için Türkiye’deki 4 yıllık üniversitelerden birini başarıyla tamamlamış olmanız gerekir.

Kanada’da eğitim dili kimi yerlerde Fransızca kimi yerlerde de İngilizcedir. Okumak istediğiniz okul hangi dilde eğitim veriyorsa o dile olan yeterliliğinizi belgelemeniz gerekecektir. Fransızca eğitim veren okullar için net bir şey söylemek yanlış olacaktır çünkü her okulun farklı bir sistemi olabilmektedir. Anca İngilizce eğitim veren okullar için göstermeniz gereken yeterlilik belgesi çoğunlukla TOEFL veya IELTS’dir. Ayrıca birçok üniversite yüksek lisansa giriş için ABD’de her zaman gerekli olan GRE veya GMAT gibi sınav skorlarını da görmek isteyebilir. Kanada’da üniversitelerin çoğu, öğrenci kabulünde kriterlerini kendileri koydukları için her üniversite bu sınav skorlarını istemeyebilir de.

Lisans not ortalamasının da Kanada’da bir yüksek lisans programına girmede büyük önemi vardır. En az 3.00 not ortalaması genel olarak öğrenciden istenen kriterlerden biridir. Kimi yerlerde 2.50 üzeri not ortalaması da geçerli olabilir ama bu not ortalamasıyla Kanada’da bir üniversiteye kaydolmak tamamıyla imkansız olmasa da düşük bir ihtimal olacaktır.

Referans ve niyet mektupları da Kanada’da lisans eğitimine kabulde olduğu gibi yüksek lisans eğitimine kabulde de önemli rol oynar. Öğrencinin lisans döneminde ne kadar başarılı olduğunu ve yüksek lisans yapmak istediği bölüm için uygun olduğunu bir öğretim görevlisinin belirtmiş olduğu referans mektupları yüksek lisans programlarına kabulde önemli bir yer tutar. Bunun yanında öğrencinin kendisinin yazacağı niyet mektubu da çok önemlidir. Bu programı neden istediğini en makul şekilde anlatabilmek çok önemlidir.

Kanada’da yüksek lisans fiyatları Türkiye’deki Özel üniversite fiyatlarıyla çok yakındır. Yıllık yaklaşık 10.000 – 20.000 CAD kadar bir eğitim masrafı vardır. Aynı fiyatlara Kanada’da eğitim almak her zaman çok daha mantıklı ve ekonomik olacaktır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır. Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?
Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’